Książki dla dzieci i młodzieży

Suzanne Collins: Gregor i niedokończona przepowiednia. Kroniki Podziemia Tom 1. Recenzja

  • Napisane przez Dariusz i Daria Mazurek
Wyróżniony Suzanne Collins: Gregor i niedokończona przepowiednia © Dariusz Mazurek Suzanne Collins: Gregor i niedokończona przepowiednia

"Gregor i Niedokończona Przepowiednia" to pierwsza książka z pięciotomowego cyklu "Kronik Podziemia" Suzanne Collins. Jest to opowieść o zwykłym chłopcu, który pakuje się w niebezpieczeństwo, aby wypełnić swoje przeznaczenie...

Gregor jest jedenastoletnim chłopcem, który mieszka w Nowym Jorku z dwuletnią siostrą i mamą. Ojciec chłopca dwa lata temu zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach i do tej pory nie powrócił. Od tego dnia rodzina żyje skromnie, a Gregor musiał wydorośleć i przejąć na siebie dodatkowe obowiązki. Gregor przejął obowiązki opieki nad swoją małą dwuletnią siostrą Botką.

Pewnego dnia Gregor wraz z siostrą spada przez kratkę wentylacyjną do Podziemia. Podziemie z jednej strony odstrasza z a drugiej jest tak niezwykłe, że wydaje się snem. Ludzie żyją tam z olbrzymimi pająkami, nietoperzami, karaluchami i szczurami. W Podziemiu Gregora i Botkę spotykają i porywają olbrzymie karaluchy. Spotykają tam także ludzi, którzy latają na grzbietach nietoperzy. Ich największym i najniebezpieczniejszym wrogiem są szczury. Wspomniane karaluchy, nietoperze czy szczury są tam olbrzymie, często nawet większe od człowieka.

Suzanne Collins: Gregor i niedokończona przepowiednia. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Suzanne Collins: Gregor i niedokończona przepowiednia. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Gregor poznaje Podziemie, mieszkających tam ludzi, nietoperze i inne zwierzęta. Dowiaduje się o odwieczym konflikcie, w którym nie chce brać udziału. Chce jak najszybciej z siostrą powrócić do domu. Odkrywa dziwną przepowiednię "Niedokończoną przepowiednię" według której, jego przeznaczeniem jest zjednoczenie zamieszkałych Podziemia stworzeń. Dowiaduje się także, że jego ojciec żyje i też jest w Podziemiu, że ma szansę go odnaleźć. Postanawia iść wyznaczoną mu przez przepowiednię drogą oraz rozwiązać największą tajemnicę jaką było zniknięcie jego ojca... 

Nie będziemy zdradzać treści książki i przygód jakie przeżył Gregor i Botka. Kto chce je poznać, niech zapozna się z nimi czytając książkę. 

Książka jest godna polecenia, zarówno dla dzieci i młodzieży ale także dla nas rodziców. Książkę czytałem razem z córką, raz czytała ją córka, innym razem ja. Czytaliśmy także ją wspólnie na głos, by córka mogła zadawać pytania a ja na nie odpowiadać. Polecam takie wspólne czytanie z dzieckiem, bo oprócz samego czytania jest przy tym sporo zabawy. Moja 8-letnia córka jest nią zachwycona. Książka wciąga dzieci maksymalnie, córka nawet już usypiając chciała czytać dalej :).

Plusem jest także to, że w książce nie ma opisanych scen czy wydarzeń, które można by uznać za brutalne i nieodpowiednie dla dzieci. A niestety, takie możemy znaleźć nawet w książkach dla dzieci. 

Suzanne Collins: Gregor i niedokończona przepowiednia. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Suzanne Collins: Gregor i niedokończona przepowiednia. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Podsumowując, książka ta to ciekawa historia o rodzeństwu, o dojrzewaniu, przyjaźni i gdy trzeba także o poświęceniu. Potrafi zaskoczyć młodego jak i starszego czytelnika, rozśmieszyć jak i wzruszyć gdy... a tego już nie zdradzimy. Dużym plusem jest to, że elementy łamigłówki są powoli odkrywane i nie nudzi przez często zaskakujące zwroty akcji. Bywa, że wydaje nam się już, że dana sytuacja tak się zakończyła a tu nagle okazuje się, że to nie koniec. I tak naprawdę do samego końca nie wiemy co i jak się skończy...

Na końcu książki znajduje się "Dodatek dla Naziemnych", w którym znajdziemy:
- informacje o autorce,
- odpowiedzi Suzanne Collins na pytania, 
- jak stworzyć własne Podziemie, 
- charakterystyka zwierząt zamieszkujących Podziemie 
- gra "Szyfr Botki".

Dużym zaskoczeniem jest to, że cykl "Kroniki Podziemia" to debiut literacki Suzanne Collins znanej z bestsellerowej powieść Igrzyska śmierci.

Suzanne Collins: Gregor i niedokończona przepowiednia. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl
Suzanne Collins: Gregor i niedokończona przepowiednia. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl

Wydawnictwo IUVI