Książki dla dzieci i młodzieży

Jakob Wegelius: Legenda o Sally Jones. Recenzja

Jakob Wegelius: Legenda o Sally Jones - PolkizKsiazkami.pl © Dariusz Mazurek Jakob Wegelius: Legenda o Sally Jones - PolkizKsiazkami.pl

Książka dla dzieci i młodzieży Legenda o Sally Jones jest bogato ilustrowana na każdej stronie i tak naprawdę ze względu na niewielką ilość treści na stronach szybko i łatwo się ją czyta. Książka jest przeznaczona dla dzieci 6+, choć tak naprawdę nadaje się dla starszych dzieci. 

Jakob Wegelius: Legenda o Sally Jones. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl
Jakob Wegelius: Legenda o Sally Jones. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl

Legenda o Sally Jones to historia gorylicy, która urodziła się 100 lat temu w afrykańskiej dżungli. Nestor stada wywróżył, że małpa w przyszłości przeżyje mnóstwo nieszczęść. Na początku w towarzystwie mamy czuła się bezpiecznie i beztrosko, jednak pewnego dnia kłusownicy - belgijscy oficerowie napadli na stado i schwytali młodą gorylicę, zabrali ją na statek żeby ją sprzedać.

Gorylicą zainteresował się turecki handlarz kością słoniową, która dla niego okazała się niedrogim i doskonałym prezentem zaręczynowym dla jego narzeczonej. Żeby nie płacić cła, przemycił gorylicę do Europy pasażerskim statkiem, umieszczając ją w wózku dziecięcym. Opatulił ją jak niemowlę i wwiózł na pokład. Według fałszywego paszportu była córką zaginionych w dżungli irlandzkich misjonarzy. Tak stała się Sally Jones.

Niestety prezent nie spodobał się narzeczonej handlarza, która zerwała zaręczyny a on pocieszył się, że chociaż sprzeda gorylicę. Sally zaczęła jednak chorować i nie chciał jej nikt kupić.

Pewnego dnia pojawiła się bogata wdowa z Hamburga, która całe życie poświęciła ratowaniu dzikich zwierząt i odkupiła gorylicę.

Wyleczyła Sally, która z czasem zapominała o złych rzeczach, które ją spotkały. Zaczęła ją uczyć różnych rzeczy. Miała w tym cel, bo dzięki zdolnościom Sally okradała bogate domy. Gdy Sally została schwytana wdowa zniknęła.

Jakob Wegelius: Legenda o Sally Jones. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Jakob Wegelius: Legenda o Sally Jones. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Sally trafiła do zoo w Stambule tam po jakimś czasie poznała orangutana Babę. Zastanawiali się jak uciec z zoo. Jednak Sally nie zagrzała miejsca w zoo i została sprzedana wędrownej grupie aktorskiej. Sally tęskniła za Babą i znalazła sposób, aby uwolnić Babę z zoo. Dostali się na statek i po przejściach na statku znaleźli się w dżungli. Baba został w dżungli a Sally nie została zaakceptowana.

Dalej tułała się po świecie sprzedawana to tu to tam. Jednak jak w książkach bywa wszystko się dobrze kończy, zostaje kupiona przez człowieka Chiefa, który kiedyś uratował ją na statku. Jemu marzył się statek, ale nie było go stać. Dziwnym trafem w mieście pojawiła się wdowa która nauczyła Sally okradać bogate domy i teraz to ona została pozbawiona pieniędzy przez Sally. Dzięki tym pieniądzom Chief mógł kupić wymarzony statek.

Jakob Wegelius: Legenda o Sally Jones. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Jakob Wegelius: Legenda o Sally Jones. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Pewnego dnia zatrzymali się w dżungli, tam gdzie Sally była porwana za młodu. Rankiem Chief zauważył, że na statku nie ma Sally, uciekła. Nie było jej dzień, dwa, minęły trzy miesiące i pomyślał sobie, że znalazła w końcu swój dom i nie ma szans na jej powrót.

Gdy już Chief stracił nadzieję, zobaczył na brzegu rzeki tłumy małp a na czele stała Sally, która żegnała się z innymi, była szczęśliwa. Wskoczyła na statek i machała, żegnając goryle.

Jakob Wegelius: Legenda o Sally Jones. Fragment książki - PolkizKsiazkami.pl
Jakob Wegelius: Legenda o Sally Jones. Fragment książki - PolkizKsiazkami.pl

Książka opowiada o okrucieństwie jaki spotkał gorylicę, która była sprzedawana, więziona, źle traktowana i wykorzystywana. O wiernej przyjaźni z człowiekiem, o tęsknocie, miłości i bolesnej zdradzie w przypadku Baby, a to wszystko spotkało gorylicę Sally Jones.

Książka ciekawa również ze względu na ilustracje przez co jest bardziej interesująca, dlatego warta jest zainteresowania i przeczytania.  

Jakob Wegelius: Legenda o Sally Jones. Przykładowe grafiki - PolkizKsiazkami.pl
Jakob Wegelius: Legenda o Sally Jones. Przykładowe grafiki - PolkizKsiazkami.pl
 • Autor: Jakob Wegelius
 • Tytuł: Legenda o Sally Jones
 • Wydawca: Zakamarki
 • Ilość stron: 108
 • Oprawa: twarda
 • Numer wydania: I
 • Rok wydania: 2015
 • Język wydania: polski
 • Format książki: książka papierowa

2 komentarzy

 • Agata
  Agata piątek, 11, marzec 2016 23:13 Link do komentarza

  Ależ opowieść! Nieszczęść tyle, ze starczyłoby na kilka książek. Mam nadzieje, ze wszystko podane w lekkiej formie. Ciekawa jestem także tych ilustracji. Piękna recenzja

 • Półki z Książkami
  Półki z Książkami czwartek, 17, marzec 2016 22:07 Link do komentarza

  Rzeczywiście, nieszczęść sporo jak na jedną książkę. Ilustracje są niesamowite i bogate. Dziękujemy.

Skomentuj