Książki dla dorosłych

Śledztwo dziennikarzy Boston Globe: Spotlight - Zdrada. Recenzja

 • Napisane przez Janina Mazurek
Wyróżniony Śledztwo dziennikarzy "Boston Globe": Spotlight. Zdrada - PolkizKsiazkami.pl © Dariusz Mazurek Śledztwo dziennikarzy "Boston Globe": Spotlight. Zdrada - PolkizKsiazkami.pl

Książka „Zdrada. Kryzys w Kościele katolickim” to odkrycia zespołu reporterów Spotlight, pracującego dla „Boston Globe” dotyczące faktów i doświadczeń ofiar molestowania, prawników i księży, ukrywane przez dziesiątki lat. Zespolone w całość pokazują wstrząsające historie jakie rozegrały się w bostońskiej archidiecezji.

Odkrycia dokonane przez reporterów doprowadziły również do śledztw w innych częściach świata w tym także w Polsce. Przedstawiono problem jaki nawarstwiał się od lat a dotyczyło przestępstw na tle seksualnym popełnianych przez księży i fakt tuszowania tego wszystkiego przez instytucje kościelne. Na podstawie tego śledztwa powstał głośny film „SPOTLIGHT”.

Śledztwo dziennikarzy
Śledztwo dziennikarzy "Boston Globe": Spotlight. Zdrada. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Mam być szczera to pierwsza książka, która mną dosłownie wstrząsnęła i przeraziła od samego początku aż do końca. Nie sądziłam, że „ten problem” dotyczy aż tylu duchownych i szerzy się przez dziesiątki lat.

Myślałam jak zapewne każdy z Was, że ksiądz to osoba z moralnością wypisaną na czole, która chroni swoje „owieczki” za wszelką cenę i chce dla nich jak najlepiej zwłaszcza dla tych najmniejszych. Nie przeczę są i porządni księża, którym nie można zarzucić takich rzeczy, ale jak widać są wyjątki od reguły i to nie małe.

Reporterzy przedstawiają nam najgorszych wśród tych wszystkich księży, którzy popełniali te przestępstwa. Między innymi księży dla których relacje seksualne ksiądz - chłopiec to była zupełnie normalna sprawa.

Przestawione są zeznania ofiar molestowania z drastycznymi jak dla mnie szczegółami, które ujawniły się po latach i chciały to wyrzucić z siebie jak również zeznania samych księży – które wołają o pomstę do nieba. Nierzadko później tacy ludzie odchodzili z Kościoła, inni pomagali osobom w podobnej sytuacji w której oni kiedyś sami się znaleźli. Inni ludzie czując niesmak i zawiedzenie też odchodzili od Kościoła, uszczuplając tym samym kościelną kasę, co nie było na rękę. Byli oczywiście i Ci, którzy murem stali za swoim księdzem, a ludzi, którzy go oskarżali byli przez nich odpychani.

Śledztwo dziennikarzy
Śledztwo dziennikarzy "Boston Globe": Spotlight. Zdrada. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Tak naprawdę Kościół to ludzie, którzy do niego przychodzą, nie tylko księża.

Zdarzały się przypadki, że najpierw był molestowany ojciec jako mały chłopiec, a w późniejszym czasie jego małoletni syn. Jeden z księży na swoim koncie miał 200 molestowań podczas swojej posługi na rzecz Kościoła.

Najgorsze jest to, że to dotyczyło dzieci, małoletnich osób, które nieświadome niczego doznawały niejednokrotnie uszczerbku na ciele a co najgorsze na umyśle. Ciągnęło się to za nimi latami, żyli z tym starając się jednak żyć normalnie. Jednym się udawało, inni niestety nie poradzili sobie z taką traumą popełniając samobójstwa, wpadając w nałogi.

Rodzice molestowanych dzieci pisali do władz kościelnych, aby ukarali konkretnych księdza. Niestety wynik był taki, że albo został on przeniesiony do innej parafii, gdzie molestował dalej inne dzieci. Czasem zdarzało się, że ksiądz został skierowany do szpitala psychiatrycznego na leczenie, jednak po pewnym czasie mógł wrócić do swojej posługi kościelnej jako wyleczony człowiek. Czy jednak z tego można się wyleczyć? Wydaje mi się, że nie i fakty na to wskazują dosadnie.

Najbardziej boli to, że instytucje kościelne przymykały na to wszystko oko, płacąc często za milczenie ofiarom niemałe pieniądze (w sumie miliony dolarów), żeby te „incydenty” nie ujrzały światła dziennego. Dobre imię Kościoła było ważniejsze niż cierpienie dzieci. Nie rzadko też Kościół miał za sprzymierzeńców prawników, sędziów co utrudniało ofiarom obronę w ich sprawie.

Śledztwo dziennikarzy
Śledztwo dziennikarzy "Boston Globe": Spotlight. Zdrada. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl

Molestowani byli chłopcy jak również i dziewczynki. Zwykle wybierali sobie „słabe” dzieci zwłaszcza z biednych i rozbitych rodzin, choć i zdarzały się z pełnych rodzin (historia molestowania przez księdza czterech braci). W seminariach również dochodziło do molestowań kleryków przez księży. Często ci księża byli zapraszani do rodzin na święta, rodzice zostawiali pod opieką księdza dzieci, a on wtedy robił co chciał. Poruszany tym samym został też problem homoseksualizmu wśród księży.

Księży, którzy sprzeciwiali się temu precedensowi było niewielu, ale w jakimś sensie byli uciszani. Często zwierzchnicy kościoła twierdzili, że to właśnie dzieci były winne tego, że stały się ofiarami molestowania i że to one prowokowały. Skoro według raportów najmłodsze dziecko miało 4 lata, to niech mi ktoś powie jak takie dziecko mogło sprowokować i to księdza. Tacy księża byli poza prawem, byli nietykalni z przyzwoleniem od zwierzchników.

W książce wspomniane jest również Papież Jan Paweł II i jego surowe stanowisko w tej sprawie oraz zwołane spotkanie w Watykanie w 2002 roku.

Nie chcę pisać w szczegółach wszystkiego, bo tak naprawdę nie da się tego napisać to trzeba przeczytać, bo nie każdy na pewno nie jest w stanie uwierzyć do czego zdolny może być ksiądz, który ma rzekomo żyć w celibacie.

W późniejszym czasie różne instytucje świeckie starały się rozwiązać tę sprawę i skazać winnych księży. Niektórzy z nich nie żyją, niektórzy nie są już księżmi, a niektórym rzekomo przedawniła się sprawa. Tak naprawdę te przypadki molestowań są i będą i nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Dopóki księża molestujący dzieci nie będą karani jak ludzie świeccy, ten ohydny precedens będzie się rozszerzał jeszcze bardziej.

Książka godna polecenia ze względu na rzetelność i profesjonalizm w pokazaniu tych wydarzeń przez dziennikarzy „Boston Globe”.

Śledztwo dziennikarzy
Śledztwo dziennikarzy "Boston Globe": Spotlight. Zdrada. Strona tytułowa - PolkizKsiazkami.pl

 HarperCollins Polska

 • Autor: Opracowanie zbiorowe
 • Tytuł: Spotlight - Zdrada. Kryzys w Kościele katolickim
 • Wydawca: Wydawnictwo HarperCollins
 • Data premiery: środa, 18 maj 2016
 • Kategoria: Literatura faktu, Reportaż
 • Ilość stron: 409 - wydawca podaje 432
 • Oprawa: miękka
 • Numer wydania: I
 • Rok wydania: 20016
 • Język wydania: polski
 • Format książki: książka papierowa
 • Uwagi: wwww