Książki dla dorosłych

Ralph Sarchie, Lisa Collier Cool: Zbaw nas ode Złego. Recenzja

Wyróżniony Ralph Sarchie, Lisa Collier Cool: Zbaw nas ode Złego - PolkizKsiazkami.pl © Dariusz Mazurek Ralph Sarchie, Lisa Collier Cool: Zbaw nas ode Złego - PolkizKsiazkami.pl

Tak naprawdę nie wiem od czego zacząć, nie dlatego, że nie mam o czym pisać, bo jest o czym, ale dlatego, że ta książka wywarła na mnie takie piorunujące wrażenie, że nie macie pojęcia.

Nie mam w zwyczaju pisać o autorze książki, ale w tym przypadku nie mam innego wyjścia. Może zacznę od tego, że książka „Zbaw nas ode Złego” oparta na faktach (jest więc autentyczna), relacjonowana przez nowojorskiego policjanta Ralpha Sarchie a zarazem autora tej książki. Oprócz pracy w policji od kilkunastu lat, po godzinach po dziś dzień zajmuje się inną służbą jak to nazywa „Pracą” – pomaga ludziom opętanym przez demony, nie pobiera za to wynagrodzenia, nazywa to powołaniem.

Myślałam, że filmy o duchach czy demonach są straszne, ale jak się okazuje są bardziej nastawione na efekty specjalne, aby przestraszyć widza. Ta książka pokazuje wszystko to, co zdarzyło się i co zdarza się podczas wykonywania egzorcyzmów i jest to bardziej straszne niż nam się wydaje. Mroczna okładka książki jest adekwatna do każdego przypadku w niej opisanego.

Autor nie ubarwia sytuacji, pokazuje wszystko takie jakie jest i niestety nie jest kolorowo. Jest przerażająco często nawet dla samego autora.

Ralph Sarchie, Lisa Collier Cool: Zbaw nas ode Złego. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl
Ralph Sarchie, Lisa Collier Cool: Zbaw nas ode Złego. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl

Niewątpliwie ogromne wrażenie wywarło na mnie pierwsze zdanie:

NIE MOŻE NAZYWAĆ SIEBIE CHRZEŚCIJANINEM, a już na pewno nie katolikiem ten, kto wątpi bądź nie wierzy w istnienie diabła

Teraz rozumiem tytuł tej książki oraz co autor miał na myśli pisząc również:

Nie widziałeś jeszcze prawdziwego zła

Przedstawione tutaj wspomnienia autora to różne przypadki opętań i różne rodzaje egzorcyzmów, niestety nie zawsze kończące się sukcesem. Asystuje przy egzorcyzmach katolickiego biskupa oraz współpracuje z małżeństwem Warrenów, demonologami znanymi z filmu „Obecność”. Pracuje również z przyjacielem i partnerem Joe Forresterem, od którego od samego początku uczył się wszystkiego co związane jest z demonami, duchami i opętaniem przez nie.

Nie będę Wam przedstawiać krok po kroku każdego przypadku, bo musicie sami to przeczytać. Tego tak naprawdę nie da się opisać. Autor opisuje na czym polega opętanie człowieka (dorosłych czy dzieci), opętanie domów przez duchy czy demony a nawet przypadek opętania kobiety przez telefon.

Ralph Sarchie, Lisa Collier Cool: Zbaw nas ode Złego. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Ralph Sarchie, Lisa Collier Cool: Zbaw nas ode Złego. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Autor opisuje również, że jego „Praca” niestety w negatywny sposób oddziałuje też na jego rodzinę, i ona również doświadcza negatywnych sił nadprzyrodzonych jak również sam autor. Nie jest łatwo, ale mimo wszystko autor się nie poddaje. Twierdzi i przyznaje się do tego, że w pracy w policji widział dużo i często przerażające rzeczy, ale najbardziej jednak boi się diabła i tego co nieprzewidywalne.

Chce pomagać ludziom, którzy zwracają się do niego, nierzadko jako ostatniej deski ratunku, aby ich ocalił spod mocy demona. Pokazana jest różnica też między duchem a demonem. Demon może więcej (jest silniejszy) a duch nie zawsze jest ten zły. Unoszące się ciężkie przedmioty, stukanie w ścianę, nieludzki płacz dziecka, czarne-niekształtne zjawy pokazujące się wybranym członkom rodziny. Ważne są święte przedmioty w domu na przykład: wiszące krzyże, medalik na szyi, ale też święte przedmioty użyte podczas egzorcyzmów to wszystko działa na demona.

Pokazane są negatywne emocje i uczucia targane ludźmi opętanymi. Nie rzadko demon znęca się tylko psychiczne, ale często fizyczne zostawiając na przykład ślady na ciele. Manipuluje psychiką człowieka, przez co człowiek staje się inny, jakby nie on. Czuje, że demon owładnął jego ciałem i jest w nim, przez co staje się bezradny i zdany na złowrogiego demona, który rządzi nim na swoją modłę.

Ralph Sarchie przestrzega przed różnego rodzaju zabawami (na przykład wywoływanie duchów) czy związane z okultyzmem, bo jak się okazuje często kończy się tragicznie.

Autor od samego początku podkreśla jak ważny w naszym życiu jest Bóg, bo tylko On jest wstanie zwyciężyć zło, zwyciężyć demona. Ważne, aby modlić się, uczęszczać do kościoła i spowiadać się. Zwykle człowiek opętany jest małej wiary, albo wcale (ateista) i dla demona jest to odpowiednia osoba. Nie znaczy też, że każdy taki człowiek może być opętany przez demona.

Był przypadek, że egzorcyzm nie pomógł, lecz gdy opętany przez demona poszedł do kościoła i zaczął się gorliwie modlić, prosząc Boga o pomoc, demon momentalnie opuścił jego ciało.

Ralph Sarchie, Lisa Collier Cool: Zbaw nas ode Złego. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Ralph Sarchie, Lisa Collier Cool: Zbaw nas ode Złego. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Egzorcyzmy są niebezpieczne dla opętanego przez demona, jak również dla osoby próbującej odpędzić z opętanego demona oraz dla osób asystujących przy egzorcyzmie. Każdy z tych osób jest zagrożony i świadomy, że demon może zawładnąć jego ciałem.

Pokazane są zachowania i emocje opętanej osoby, zachowanie demona, który się ujawnia po przywołaniu go przez osobę prowadzącą egzorcyzm. Nie zawsze udaje się „wyrzucić” demona z ciała opętanego, gdyż nie zawsze opętany tego chce, jak również demon jest tak silny, że nie zawsze jest łatwo. Często egzorcyzm trwa kilka dni z przerwami.

Mogłabym pisać i pisać, ale nie chcę Wam odbierać możliwości przeczytania tej książki.

Ralph Sarchie, Lisa Collier Cool: Zbaw nas ode Złego. Strona tytułowa - PolkizKsiazkami.pl
Ralph Sarchie, Lisa Collier Cool: Zbaw nas ode Złego. Strona tytułowa - PolkizKsiazkami.pl

Chcę jeszcze podkreślić i napisać, aby jakoś podtrzymać ten mroczny i demoniczny klimat, że na końcu książki znajdują się załączniki: Modlitwy egzorcyzmowe, Różaniec oraz Akt poświęcenia się Niepokalanej Maryi.

Co mogę napisać na koniec mojej recenzji, chyba to, że „Wiara czyni cuda” i coś jest na rzeczy.

POLECAM.  

  • Autor: Ralph Sarchie, Lisa Collier Cool
  • Tytuł: Zbaw nas ode Złego
  • Wydawca: Esprit
  • Kategoria: Thriller, Horror, Groza
  • Ilość stron: 448
  • Oprawa: Oprawa broszurowa (folia aksamitna)
  • Numer wydania: 1
  • Rok wydania: 2014
  • Język wydania: polski
  • Format książki: książka papierowa

2 komentarzy

Skomentuj