Książki dla dorosłych

Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu. Recenzja

 • Napisane przez Janina Mazurek
Wyróżniony Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu - PolkizKsiazkami.pl © Dariusz Mazurek Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu - PolkizKsiazkami.pl

Dziewczyna z ogrodu to książka, która od samego początku wywarła na mnie ogromne wrażenie. Sama okładka książki daje dużo do myślenia i w dużym stopniu nakreśla nam temat tej książki. Każdy rozdział książki ozdobiony jest motywem typowo arabskim.

Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Historia zainspirowana tragiczną historią wielopokoleniowej irańskiej rodziny autorki. Napisana z perspektywy jedynej żyjącej dziedziczki rodu, Mahboubeh, która obecnie jako starsza kobieta zamieszkuje Los Angeles.

W historii tej poznajemy Aszera, głowę rodziny zamożnych perskich Żydów z miasteczka Kermanszah, który z całego serca pragnie mieć syna, aby przekazać mu swoje dziedzictwo. Niestety młoda żona Rachel, mimo usilnych starań nie może spełnić jego marzenia. Nie spełnia też go jego druga żona Kokab, którą poślubia, aby mieć upragnionego syna, nie zwracając na to, że ma nadal żonę Rachel. 

Co było powodem braku męskiego potomka w życiu Aszera, tego musicie same się dowiedzieć czytając tę książkę.

Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl
Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl

Książka przejmująca pod wieloma względami. Wiemy, że życie kobiet w innych krajach jest inne i diametralnie różni się od naszego, zwłaszcza w krajach arabskich. Tamto życie i ich tradycje kuszą nas Europejki, ale czy to jest tak naprawdę dobre i takie fascynujące. Są one tam zniewolone przez mężczyzn od najmłodszych lat. Muszą znać swoje miejsce w rodzinie i do tego się surowo stosować. Niestety tamte kraje rządzą się innymi prawami i obyczajami, więc często my nie potrafimy i nie możemy tego pojąć i zrozumieć.

Autorka pokazuje nam otoczenie domostw wśród ogrodów, gdzie rosną różne krzewy i drzewa (granaty – motyw na okładce czy winogrona) oraz kwitną piękne kwiaty.

Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu. Okładka ze skrzydełkami - PolkizKsiazkami.pl
Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu. Okładka ze skrzydełkami - PolkizKsiazkami.pl

Rachel, która jednak chce mieć wysoki status w rodzinie Aszera jako jego prawowita żona, za wszelką cenę stara się podporządkować mężowi. Niestety w tym świecie wartość kobiety ocenia się na podstawie zdolności do wydawania na świat zdrowych synów. Powoli jednak popada w frustrację zwłaszcza, gdy dowiaduje się, że dziecka spodziewa się jej szwagierka. Narasta w niej zazdrość i mściwość, które bezpowrotnie zmieniają jej osobowość. Obie są młode, obie są jeszcze dziewczynkami, które poprzez zamążpójście muszą stać się natychmiast dorosłe i podporządkowane swoim mężom. Jednak tego ciężaru nie może udźwignąć Rachel nie zachodząc w upragnioną dla Aszera ciążę.

Ta historia to również pokazanie namiętności (Aszera względem Kokab), obsesji (chęć posiadania męskiego potomka) i władzy a także honoru (np. zemsta braci Kokab), poświęcenia i zdrady, które autorka pokazuje na swój sposób. Poświęcenie żony względem męża a także w tym przypadku ogromne poświęcenie Ibrahima – brata Aszera względem niego, wbrew woli jego żony Chorszid.

Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu. Strona tytułowa - PolkizKsiazkami.pl
Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu. Strona tytułowa - PolkizKsiazkami.pl

Nie będę Wam opowiadać co to za poświęcenie, ponieważ nie chcę Wam wszystkiego opowiadać.

Książka ciekawa i przede wszystkim prawdziwa, bo ukazana przez kobietę, która żyła w tym kraju i zna te tradycje i zwyczaje od podszewki. Ukazuje nam kobietom innych kultur jak traktowane są kobiety w krajach arabskich oraz zrozumienie ich nierzadko ciężkiego i okrutnego losu jakie przygotowują im ich własne rodziny wydając w tak młodym wieku za mąż oraz ich dalsze życie przy boku męża, które jak widać nie zawsze usłane jest różami. Polecam gorąco.

Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu. Prolog - PolkizKsiazkami.pl
Parnaz Foroutan: Dziewczyna z ogrodu. Prolog - PolkizKsiazkami.pl

 Wydawnictwo Kobiece

 • Autor: Parnaz Foroutan
 • Tytuł: Dziewczyna z ogrodu
 • Wydawca: Wydawnictwo Kobiece
 • Kategoria: Literatura piękna, Literatura obyczajowa
 • Ilość stron: 263
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Numer wydania: I
 • Rok wydania: 2016
 • Język wydania: polski
 • Format książki: książka papierowa