Książki dla dorosłych

Olga Podolska-Schmandt, Piotr Schmandt: Bóg zasnął? Recenzja

 • Napisane przez Janina Mazurek
Wyróżniony Olga Podolska-Schmandt, Piotr Schmandt: Bóg zasnął? - PolkizKsiazkami.pl © Dariusz Mazurek Olga Podolska-Schmandt, Piotr Schmandt: Bóg zasnął? - PolkizKsiazkami.pl

"Bóg zasnął?" to książka, która tak naprawdę mnie poruszyła i jest inna niż te, które dotychczas czytałam. Jest to mroczna kontynuacja losów bohaterów Gdańskiego depozytu. Jednak książkę można śmiało czytać osobno, bynajmniej ja tak zrobiłam.

Sama okładka – twarz pięknej kobiety jest adekwatna do samej fabuły książki. Głównymi bohaterkami są Wanda, Maria i Marta – kobiety, które dokonywały dramatycznych wyborów w swoim życiu. W książce przewija się również wątek o rynku dzieł sztuki tuż po wojnie i różnych w tym okresie przekrętach. Początek książki obejmuje okres po samej wojnie, kiedy Sowieci są na terenie Polski. Sama fabuła toczy się w Wejherowie na Pomorzu.

Olga Podolska-Schmandt, Piotr Schmandt: Bóg zasnął? Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Olga Podolska-Schmandt, Piotr Schmandt: Bóg zasnął? Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Wanda Szulc przybywa do mieszkania Marii Walter po pobycie w obozie. Poznały się przed wojną przypadkiem w Gdańsku i tak trwała ich znajomość. Wanda pracowała kiedyś jako urzędniczka w Komisariacie Generalnym RP. Maria kiedyś dystyngowana kobieta teraz nie była zamożną kobietą, ledwo starczyło na jedzenie nie mówiąc o pięknych ubraniach. Obie, każda na swój sposób, skrzywdzone przez wojnę.

Maria widząc w Wandzie sojuszniczkę postanowiła ją pod koniec wojny wtajemniczyć w pewien plan, więc miały się spotkać właśnie w Wejherowie. W swój plan wkręciła też Wicusia, który zaciągnął się do oddziału sowieckiego, który miał wyzwolić miasto. Zadaniem było wykopanie skarbu (depozytu) w pałacowym parku. We troje wykopali depozyt - resztki dziedzictwa książąt Ostrogskich i podzielili się w miarę po równo.

Pewnego razu Maria spacerując uliczkami miasta w nowo zakupionym płaszczu została zaczepiona przez Wicusia, który okazał się być pijany i zaciągnął ją siłą do pobliskiego lasu, gdzie dokonał na niej gwałtu. Gdy się ocknęła zauważyła obok siebie leżącego Wicusia, chwyciła za jego broń i strzeliła do niego w akcie zemsty.

Olga Podolska-Schmandt, Piotr Schmandt: Bóg zasnął? Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Olga Podolska-Schmandt, Piotr Schmandt: Bóg zasnął? Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Dzięki depozytowi mogły lepiej żyć, Wanda dochodziła do siebie po pobycie w obozie, a Maria z dnia na dzień nie mogła już ukryć ciąży. Wanda postanowiła podjąć pracę z uwagi na to, że Maria była w ciąży.

Maria urodziła córeczkę – Martę, imię nadała jej Wanda. Maria nie czuła się dobrze w roli matki, nie czuła nic do tego dziecka. Postanowiły wspólnie, że oficjalnie Wanda będzie figurować jako matka Marty. Maria coraz bardziej chciała wyjechać z Polski, więc to zrobiła zostawiając Wandę z jej dzieckiem. Przysyłała im od czasu do czasu paczki na Święta.

Marta wyrosła na piękną dziewczynę, podjęła studia pedagogiczne. Miała powodzenie u chłopców też i u Franka przyjaciela z podwórka, który zginął po zamieszkach w stoczni. Ta trauma prześladowała ją, nie mogła pojąć jak do tego mogło dojść. Przypadkiem dowiedziała się, że jest córką Niemki, więc siłą rzeczy Wanda musiała jej powiedzieć, jednak nie zdradziła wszystkiego. Tak samo jak Marię – Martę ciągnęło do świata poza granicami Polski. Chciała poznać inny świat, a tak naprawdę chciała spotkać się z kobietą, która ją urodziła i porzuciła.

Olga Podolska-Schmandt, Piotr Schmandt: Bóg zasnął? Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl
Olga Podolska-Schmandt, Piotr Schmandt: Bóg zasnął? Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl

Niechętnie Wanda wyraziła zgodę na wyjazd do Marii do NRF-u. Marta poznała dzięki Marii świat sztuki, który tak naprawdę ją nie interesował, ona miała inne priorytety, poza wyglądem zewnętrznym różniła się od Marii. Tęskniła za Wandą coraz bardziej, za matką, która ją wychowywała i dbała o nią na swój sposób. W galerii sztuki, której właścicielką była Maria, Marta poznała Antona Neumanna, który ją oczarował do tego stopnia, że później zakończyło się to spontanicznymi zaręczynami. Nie wiedziała jednak, że miał on swój nikczemny plan. Całkiem przypadkiem w kawiarni Maria i Marta spotkały Władysława Osowskiego , który był dobrym znajomym Marii sprzed wojny. Maria dowiedziała się od niego, że Anton jest …. (tego Wam nie będę zdradzać) oraz przestępcą dzieł sztuki. Po trzech miesiącach Marta wróciła z utęsknieniem do Wandy, lecz nie sama...

Olga Podolska-Schmandt, Piotr Schmandt: Bóg zasnął? Okładka i grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl
Olga Podolska-Schmandt, Piotr Schmandt: Bóg zasnął? Okładka i grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl

Prawdę mówiąc mogłabym Wam pisać i pisać, ale po co zabierać Wam możliwość przeczytania tej książki. Książka z refleksją i zadumą również nad własnym życiem, nad trudnymi wyborami, niekoniecznie przemyślanymi a podjętymi pod wpływem chwili. Trzy kobiety i trzy odmienne na dobrą sprawę życiorysy. Każda do czegoś dąży, ale każda ma inne priorytety i cele. Tak naprawdę dwie z nich zmienia wojna i to co przeżyły, trzecia przychodzi na świat po wojnie, ale tak naprawdę życie pozostałych odbija się na jej życiu i jest ściśle z nimi powiązane. Polecam książkę bardzo gorąco. 

Olga Podolska-Schmandt, Piotr Schmandt: Bóg zasnął? Strona tytułowa - PolkizKsiazkami.pl
Olga Podolska-Schmandt, Piotr Schmandt: Bóg zasnął? Strona tytułowa - PolkizKsiazkami.pl

 

 • Autor: Olga Podolska-Schmandt, Piotr Schmandt
 • Tytuł: Bóg zasnął?
 • Wydawca: Wydawnictwo Oficynka
 • Kategoria: Sensacja, Kryminał
 • Ilość stron: 234
 • Oprawa: miękka
 • Numer wydania: I
 • Rok wydania: 2015
 • Język wydania: polski
 • Format książki: książka papierowa