Książki dla dorosłych

Monika Hołyk-Arora: Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem. Recenzja

 • Napisane przez Janina Mazurek
Wyróżniony Monika Hołyk-Arora: Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem - PolkizKsiazkami.pl © Dariusz Mazurek Monika Hołyk-Arora: Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem - PolkizKsiazkami.pl

Zacznę jednak od okładki książki obok, której nie można przejść obojętnie. Daje do myślenia - na okładce kobieta, która może być główną bohaterką książki. A może to tajemnicza kobieta pojawiająca się w widzeniach Idalii, głównej bohaterki. Na okładce nie zabrakło też antycznych budowli.

Jeżeli uwielbiacie historię antyczną oraz tajemnice to książka "Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem" jest specjalnie dla Was. Prawdę mówiąc, a raczej pisząc dawno nie czytałam książki, gdzie świat obecny przeplata się ze światem historycznym w tym przypadku antycznym. Ten fakt dotyczy głównej bohaterki Idalii, która obdarzona darem widzenia przeszłości i przyszłości przenosi się w odległe miejsca, czego nie może dostrzec „zwykły śmiertelnik”. Ten dar odziedziczyła po babci i innych kobietach jej rodu.

Idalia traktuje to jak przekleństwo, przez co pozbawia siebie przyjemności korzystania z życia, nie ma prywatnego życia a tylko zawodowe - jej życie jest rutyną. Z nikim się nie spotyka nie ma przyjaciół, marzy o miłości. Jej jedyną przyjaciółką jest Pytia sznaucerka, którą traktuje jak członka swojej rodziny.

Jej życie zostaje "naruszone" przez tajemniczego, starszego pana o imieniu Hannibal, który ją śledzi i proponuje współpracę. Zostaje ona zaangażowana do znalezienia tajemniczego artefaktu, a pomóc ma w tym jej dar widzenia. Dołącza do nich Murat, który jest specjalistą z zakresu historii antycznej, posiada też dar, ale inaczej go odbiera, nie tak jak Idalia.

Monika Hołyk-Arora: Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem. Tylna część okładki (edycja amerykańska) - PolkizKsiazkami.pl
Monika Hołyk-Arora: Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem. Tylna część okładki (edycja amerykańska) - PolkizKsiazkami.pl

Cała trójka zostaje wysłana przez tajemniczą organizację na wyprawę dzięki, której mają znaleźć tajemniczy przedmiot bogini. Artefakt ten ma zapobiec głodowi na świecie. Podróż ta obfituje w niezapomniane chwile, ale też chwile grozy.

W widzeniach Idalii towarzyszy tajemnicza, naga kobieta, która tak naprawdę pod koniec książki zostaje odszyfrowana, kto to jest nie będę Wam zdradzać.

Oczywiście rodzi się nić sympatii pomiędzy Idalią i Muratem. Hannibal w oczach Idalii staje się z dnia na dzień obcym człowiekiem. Czy sympatia pomiędzy Idalią i Muratem będzie trwała wiecznie? Kto tak naprawdę jest przyjacielem, a kto nie... Czy odnajdą tajemniczy przedmiot i kto odnajdzie... tego Wam nie napiszę, to musicie przeczytać.

Mogłabym Wam pisać i pisać o tej książce, ale nie chcę Wam zdradzać książki, bo to mija się z celem, to Wy musicie ją przeczytać.

Monika Hołyk-Arora: Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem. Grzbiet książki (edycja amerykańska) - PolkizKsiazkami.pl
Monika Hołyk-Arora: Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem. Grzbiet książki (edycja amerykańska) - PolkizKsiazkami.pl

Czy warto ją przeczytać? Oczywiście, że warto, chociażby dla samych opisów mitycznych miejsc, legend, czy chociażby samych miejsc zwiedzanych przez bohaterów, które w książce są prawdziwe. Nie ma w tym żadnej fikcji. Fikcyjne są dla potrzeb tej książki m.in. poszukiwany artefakt i nazwy organizacji. Nie mogę pominąć tego, że książka od samego początku do końca pochłonęła mnie do reszty. Dzieje się dużo i nie zawsze jest pięknie i uroczo... głównej bohaterce grozi niebezpieczeństwo a nawet śmierć. Jesteśmy świadkami, gdy przekleństwo Idalii (tak ona twierdzi), staje się darem, który może się przydać i pomóc w słusznej sprawie.

Nie mogłabym zapomnieć o wspaniałej Pytii – czworonożnej przyjaciółce Idalii, która również zaskarbiła moją sympatię. Towarzyszka na dobre i na złe – dosłownie i w przenośni.

Muszę napisać, że autorka tak użyła "sugestii" w książce, że ma się wrażenie bycia wszędzie tam, gdzie jej główna bohaterka, nawet w jej widzeniach. Dzięki temu bardziej przeżywamy to co się dzieje i potrafimy zrozumieć wszystko to co jest niezrozumiałe, bo stajemy się bezpośrednimi świadkami. Tak bynajmniej było w moim przypadku.

Jest to książka obok, której nie można przejść obojętnie – koniecznie trzeba ją przeczytać, dla pasjonatów tajemnic i historii to nie lada gratka.

Monika Hołyk-Arora: Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem. Patronaty medialne (edycja amerykańska) - PolkizKsiazkami.pl
Monika Hołyk-Arora: Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem. Patronaty medialne (edycja amerykańska) - PolkizKsiazkami.pl

Nie mogłabym nie wspomnieć o tym, że nasz portal objął Patronat Medialny nad tą książką. Jesteśmy podwójnie dumni, ponieważ autorce podoba się nasz Portal i było jej miło, że objęliśmy patronat nad Jej książką i to z wzajemnością.

Muszę wspomnieć, że w polskim wydaniu książki na tylnej okładce znajduje się także rekomendacja naszego portalu:

Rekomendacja Półki z Książkami

"Wciągająca i magiczna powieść, w której współczesność przeplata się ze starożytnością. Jeżeli chcecie przenieść się w antyczny świat i podążać za tajemnicą oraz mityczną boginią to książka dla Was."

Monika Hołyk-Arora: Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem. Dedykacja autorki (edycja amerykańska) - PolkizKsiazkami.pl
Monika Hołyk-Arora: Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem. Dedykacja autorki (edycja amerykańska) - PolkizKsiazkami.pl

Wisienką na torcie jest dedykacja napisana przez autorkę, która silnie związana jest z książką i niektórzy mogą ją zrozumieć dopiero po przeczytaniu tej książki.

Monika Hołyk-Arora: Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem i inne książki - PolkizKsiazkami.pl
Monika Hołyk-Arora: Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem i inne książki autorki - PolkizKsiazkami.pl
 • Autor: Monika Hołyk-Arora
 • Tytuł: Znamię Pytii. Gdy przekleństwo staje się darem
 • Wydawca: E-bookowo (edycja polska) / CreateSpace Independent Publishing Platform (edycja amerykańska)
 • Data premiery: piątek, 21 październik 2016
 • Kategoria: Literatura piękna, Literatura obyczajowa
 • Ilość stron: 322 (edycja amerykańska)
 • Oprawa: miękka
 • Numer wydania: I
 • Rok wydania: 2016
 • Język wydania: polski