Książki dla dorosłych

Martyna Senator: Ósmy kolor tęczy. Recenzja

 • Napisane przez Janina Mazurek
Wyróżniony Martyna Senator: Ósmy kolor tęczy - PolkizKsiazkami.pl © Dariusz Mazurek Martyna Senator: Ósmy kolor tęczy - PolkizKsiazkami.pl

To pierwsza książka tej autorki, którą przeczytałam i mam nadzieję, że nie ostatnia. Co do samej okładki to muszę stwierdzić, że przykuła moją uwagę od samego początku i jest idealna do całej tej historii. Bardzo mi się podoba jest taka pozytywna a zarazem dająca do myślenia.

"Ósmy kolor tęczy" to książka opowiadająca o dziewczynie Lilce wkraczającej w dorosłość. Niestety los okrutnie się z nią obchodzi i pięć lat wcześniej na skutek wypadku samochodowego traci wzrok i matkę.

Martyna Senator: Ósmy kolor tęczy. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Martyna Senator: Ósmy kolor tęczy. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Trauma po wypadku i strata matki nie pozwala jej oswoić się z żałobą. Zamyka się w swoich czterech ścianach, traci przyjaciół i znajomych. Uporanie się ze swym znienacka nabytym kalectwem nie przychodzi jej łatwo, miała chwile zwątpienia a nawet próbę samobójczą.

Pocieszenie, radość i wsparcie ma w rodzinie i w Mikołaju odwiecznym przyjacielu, który często ją odwiedza i pomaga jej odkryć radość z poezji czy chociażby muzyki.

Nie zmienia to faktu, że mimo wszystko z pomocą rodziny, przyjaciela stara się skończyć szkołę i zdać maturę. Przychodzą do jej domu również nauczyciele, aby pomóc jej w edukacji.

Martyna Senator: Ósmy kolor tęczy. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Martyna Senator: Ósmy kolor tęczy. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Na jej drodze niespodziewanie pojawia się Tomek, który za namową siostry ma pomóc Lilce w fizyce. Jest studentem i tak naprawdę nie miał nigdy do czynienia z osobą niewidomą, którą miałby uczyć fizyki. Jednak z czasem niespodziewanie dowiaduje się, że jego pojawienie nie jest przypadkowe, ale o tym nie będę Wam pisać, po co psuć Wam wrażenia przed przeczytaniem.

Na początku zraził Lilkę swoją wrogą postawą wobec Mikołaja, ale jak się później okazuje miał swoje powody. Z czasem jednak relacje pomiędzy Lilką a Tomkiem zaczynają się na tyle układać, aby mogła go „trawić”.

Jednak niekonwencjonalne sposoby nauki fizyki przez Tomka zaczynają się podobać Lilce, przez co zaczyna przychylnym okiem na niego patrzeć. Zaprasza ją z czasem do kina, na koncert, na ognisko, nad jezioro czy na jazdę na motorze. Tak się nie zachowuje kolega, prawda?

Martyna Senator: Ósmy kolor tęczy. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl
Martyna Senator: Ósmy kolor tęczy. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl

Lilka zaczyna się w nim zakochiwać i jak się okazuje z wzajemnością. Poznaje życie poza swoim domem, gdyż Tomek stara się na swój sposób usamodzielnić ją i wprowadzić ją do „świata ludzi”, którego tak unikała od czasu wypadku. Staje się inną osobą, wesołą, szczęśliwą. Chce jej się żyć, chce kochać i marzyć oraz patrzeć w przyszłość przy boku Tomka, nie patrząc na osoby bliskie, które zanadto obawiały się zamierzeń Tomka. Z czasem jednak zaakceptowały jej wybór, ale czy na pewno.

Jej zapał i radość z bycia szczęśliwą niweczy zaproszenie na wystawę Tomka, gdzie jest mimowolnym świadkiem rozmowy jego byłej dziewczyny z innymi osobami na temat oczywiście jej osoby. Usłyszana rozmowa robi jej mętlik w głowie i daje jej do myślenia.

Jak się dalej potoczą sprawy musicie sami przeczytać. Końcówka książki też jest zaskakująca a czy dobrze się skończy zostawiam to Wam moi drodzy.

Książka bardzo ciekawa, dająca do myślenia chociażby nad swoim życiem. Dzięki bohaterce poznałam życie od tej innej strony „tej mrocznej – osoby niewidomej”, ale też widzimy jak bliskie jej osoby na swój sposób pokazują jej świat, którego ona obecnie nie widzi, a wcześniej jednak widziała.

Martyna Senator: Ósmy kolor tęczy. Okładka ze skrzydełkami - PolkizKsiazkami.pl
Martyna Senator: Ósmy kolor tęczy. Okładka ze skrzydełkami - PolkizKsiazkami.pl

Bohaterka stara się patrzeć na świat z innej perspektywy, nie widzi mroku lecz widzi w nim kolory, kolory tęczy.

W książce momenty są i zabawne jak również poważne, jak to w życiu, ale przez to ciekawiej się ją czyta. Niewątpliwie książka wciąga od samego początku co cieszy i pomimo wszystko łatwo się ją czyta.

To książka z motywacją i przesłaniem, że nie wolno się poddawać i walczyć o własne szczęście, o miłość, o własne życie bez względu na przeciwności losu jakie by one nie były. Trzeba zostawić przeszłość za sobą, pamiętając o tym co było dobre i iść na przód przed siebie z podniesionym czołem. Polecam gorąco książkę nie tylko kobietom.

Martyna Senator: Ósmy kolor tęczy. Strona tytułowa - PolkizKsiazkami.pl
Martyna Senator: Ósmy kolor tęczy. Strona tytułowa - PolkizKsiazkami.pl

Wydawnictwa Videograf S.A.

 • Autor: Martyna Senator
 • Tytuł: Ósmy kolor tęczy
 • Wydawca: Wydawnictwa Videograf
 • Data premiery: środa, 02 marzec 2016
 • Kategoria: Literatura piękna, Literatura obyczajowa
 • Ilość stron: 232 - wydawca podaje 276
 • Oprawa: miękka
 • Numer wydania: I
 • Rok wydania: 2016
 • Język wydania: polski
 • Format książki: książka papierowa