Książki dla dorosłych

Kelli Estes: Jedwabna opowieść. Recenzja [Przedpremierowa]

 • Napisane przez Janina Mazurek
Wyróżniony Kelli Estes: Jedwabna opowieść - PolkizKsiazkami.pl © Dariusz Mazurek Kelli Estes: Jedwabna opowieść - PolkizKsiazkami.pl

Moja pierwsza książka tej autorki i jestem pewna, że nie ostatnia. Okładka nawiązuje do motywów chińskich i rzeczywiście tak naprawdę „motyw” Chin przewija się przez całą książkę. Mam być szczera mogłabym Wam opowiedzieć całą książkę, ale nie chcę Wam zabierać tej przyjemności. Jedynie co napiszę to to, że „Jedwabna opowieść” dotyczy rękawa pewnej chińskiej szaty, więcej Wam nie zdradzę.

Książka ta, to tak naprawdę dwie opowieści, które są ze sobą ściśle powiązane. Jedna opowieść umieszczona jest w realiach XIX wieku, druga w czasach współczesnych, jednak obie dotyczą losów bohaterów w Stanach Zjednoczonych. Pomimo przeplatania się tych dwóch „światów” łatwo się ją czyta, gdyż wszystko tak naprawdę jest ze sobą ściśle powiązane. Umieszczony jest oczywiście wątek miłosny oraz też można niejednokrotnie uronić łzę i to nie ze szczęścia, choć i te też się pojawiają. 

Kelli Estes: Jedwabna opowieść. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Kelli Estes: Jedwabna opowieść. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl

W książce jest nawiązanie do historii - próby wypędzenia całej społeczności Chińczyków z Seattle i tak właśnie powstała opowieść o Mei Lien. Niestety narodowość chińska była źle odbierana na terenie Stanów Zjednoczonych jako „brudna” rasa, więc rasizm się szerzył. Opowieść zawiera te dobre i złe momenty jak to w życiu bywa.

Opowieść w XIX wieku jest to tak naprawdę pasmo cierpień głównej bohaterki, choć i są momenty szczęśliwe. Mei Lien traci bardzo wcześnie matkę, natomiast ojca jak i babkę podczas „niby” transportu do Chin (podczas wypędzania Chińczyków). Ona ucieka przed śmiercią tylko dlatego, że ojciec wrzuca ją do wody i cudem uchodzi z życiem. Ratuje ją mężczyzna, który opiekuje się nią pomimo, że nie był narodowości chińskiej. Jak się później okazuje zostaje jej mężem i na świat przychodzi ich syn. Gdy zostaje wdową i śmiertelnie choruje decyduje się, aby oddać syna szwagierce, aby nie został sam na świecie. 

Kelli Estes: Jedwabna opowieść. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Kelli Estes: Jedwabna opowieść. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl

W współczesnych czasach autorka skupiła się na bohaterce o imieniu Inara, która tak naprawdę jest nieświadomym „przekaźnikiem” między Mei Lien a jej daleką rodziną. Obie tak naprawdę straciły matki tylko, że Inara w późniejszym wieku. Wyspa Orcas staje się tym miejscem, gdzie mieszkała wcześniej Mei Lien, a Inara odwiedzała swoją ciotkę Dahlię z rodzeństwem. Jak się okazuje to miejsce jest ściśle powiązane z Mei Lien. Po śmierci ciotki Inara odziedzicza posiadłość i postanawia wybudować tam hotel. Niestety napotyka na problemy finansowe, a jej ojciec jej nie pomaga. Podczas remontu domu, w skrytce w schodach Inara znajduje tajemniczy rękaw i od tego wszystko się zaczyna.

Dzięki temu poznaje przystojnego wykładowcę na Uniwersytecie, który pomaga jej w rozwiązaniu zagadki tajemniczego rękawa. Później wszystko wyjaśnia, ale o tym... poczytajcie sobie same. Choć powiem szczerze momentami czytałam z otwartą buzią, momentami zszokowana co wynikało z danej sytuacji. Powiem tak, a raczej napiszę... wyjawienie prawdy bywa okrutne, ale to często jedyne wyjście, aby w przyszłości być szczęśliwym.

Co rodzina Inary ma wspólnego z historią Mei Lien tego musicie same się dowiedzieć czytając tę książkę. 

Kelli Estes: Jedwabna opowieść. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl
Kelli Estes: Jedwabna opowieść. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl

Książa wciąga maksymalnie od początku do końca. Autorka doskonale wie jak zachęcić i wciągnąć czytelnika w historię Mei Lien. Można utożsamić się z którąś z bohaterek, choć prawdę mówiąc dla mnie obie stały się bliskie, każda na swój sposób. Przeżywałam z nimi te chwile dobre jak i te złe.

Jedynie czego żałuję to tego, że tak szybko się skończyła... oczywiście można sobie dopowiedzieć i snuć plany na przyszłość. Mam nadzieję, że Inara stała się w końcu szczęśliwą osobą, wiodącą szczęśliwe życie u boku kochającego mężczyzny i ze świetnie prosperującym hotelem w przepięknym zakątku na wyspie Orcas.

Kelli Estes: Jedwabna opowieść. Strona tytułowa - PolkizKsiazkami.pl
Kelli Estes: Jedwabna opowieść. Strona tytułowa - PolkizKsiazkami.pl

 Wydawnictwo Kobiece

 • Autor: Kelli Estes
 • Tytuł: Jedwabna opowieść
 • Wydawca: Wydawnictwo Kobiece
 • Data premiery: piątek, 10 czerwiec 2016
 • Kategoria: Literatura piękna, Literatura obyczajowa
 • Ilość stron: 431
 • Oprawa: miękka
 • Numer wydania: I
 • Rok wydania: 2016
 • Język wydania: polski
 • Format książki: książka papierowa
 • Uwagi: Egzemplarz recenzencki