Książki dla dorosłych

Karen Foxlee: Kruchość skrzydeł. Recenzja

 • Napisane przez Janina Mazurek
Karen Foxlee: Kruchość skrzydeł - PolkizKsiazkami.pl © Dariusz Mazurek Karen Foxlee: Kruchość skrzydeł - PolkizKsiazkami.pl

Mam być szczera to moja pierwsza recenzja w której nie wiem od czego zacząć. Brak mi po prostu słów...

Książka ta, to nic innego jak historia opowiadana oczami 10-letniej dziewczynki Jennifer, która poszukuje przyczyny śmierci swojej nastoletniej siostry Beth. Ma też drugą siostrę Danielle, która ma kłopoty z kręgosłupem. To również historia jej całej rodziny oraz niektórych z sąsiadów.

Karen Foxlee: Kruchość skrzydeł. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Karen Foxlee: Kruchość skrzydeł. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Jennifer próbuje z przyjaciółką Angelą poszukać również swojego śpiewającego głosu, który straciła po śmierci swojej siostry Beth. Tak naprawdę Jennifer opowiada ostatnie miesiące życia swojej siostry, począwszy od momentu zasłabnięcia Beth nad jeziorem przy budce z lodami. W momencie omdlenia zostaje spowita blaskiem, który trudno wytłumaczyć (nasuwa się w książce motyw Anioła). Pudełko, które skrzętnie chowane przez matkę, zawierające osobiste przedmioty Beth ma pomóc Jennifer i jej przyjaciółce wyjaśnić tragiczną śmierć Beth.

Powiem tak, jak dla mnie książka "ciężka". Uwielbiam książki psychologiczne, więc tym bardziej z taką książką, która psychologiczną nie jest, powinnam dać sobie radę. Wątków jest multum, przeskakiwanie z teraźniejszości w przeszłość niemalże po każdym rozdziale, może nieźle namieszać w głowie. Bynajmniej u mnie tak było i nie wypowiadam się na temat innych osób czytających tą książkę.

Karen Foxlee: Kruchość skrzydeł. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Karen Foxlee: Kruchość skrzydeł. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Tak naprawdę życie Beth miało wpływ na życie jej bliskich. Matka tak naprawdę w różnych sytuacjach doszukiwała się tragicznych skutków. Ojciec późno wracający do domu, nierzadko w stanie wskazującym, przez co dochodzi do kłótni między rodzicami.

Beth to "zbiór" wszystkich negatywnych rzeczy. Jako nastolatka wkracza w ten okres niezbyt chlubnie, zaczyna pić, palić, uprawia seks. Poznaje Mirandę, która tak naprawdę ma negatywny wpływ na nią i pogrąża jeszcze bardziej. Wagaruje z lekcji, rezygnuje z lekcji baletu. W kłamstwach niestety pomaga jej siostra Jennifer, aby ją kryć. Zostaje też nad jeziorem zgwałcona będąc z Mirandą i pewnymi chłopakami.

Zaczynają się kłótnie z matką, opinia puszczalskiej roznosi się po całej szkole z której niebawem zostaje wyrzucona. Próbuje pracować, ale nie wychodzi jej to na dobre. Jednak osoby dotknięte przez Beth jakby zmieniały swoje myślenie, traciły to zło, które miały w sobie. Gdy już tak naprawdę zaczyna się w jej życiu coś prostować dochodzi do tragedii – jej śmierci.

Karen Foxlee: Kruchość skrzydeł. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl
Karen Foxlee: Kruchość skrzydeł. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl

Po śmierci Beth rozpad rodziny jest już nieunikniony. Matka popada w depresję i leży całymi dniami i nocami w łóżku, ojciec też nie radzi sobie lepiej. Przez co postanawia w późniejszym czasie opuścić rodzinę. Nie myślą o córkach, które im zostały...

Czy Jennifer odzyska swój głos i czy rozwiązała zagadkę śmierci siostry, musicie sami się o tym przekonać czytając tą książkę. Przedstawiłam tutaj wyłącznie swoją opinię i możecie się z nią zgadzać lub nie, po to są recenzje książek. Czytając ją "męczyłam się" i sama nie wiem dlaczego. Po przeczytaniu czułam jakiś niedosyt, brakowało mi tego "coś", ale to wyłącznie moje zdanie.

Karen Foxlee: Kruchość skrzydeł. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl
Karen Foxlee: Kruchość skrzydeł. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl

Powieść wielokrotnie nagradzana... ale jak dla mnie nie było tego "wow", widocznie jestem wybredna. Może gdybym przeczytała ją po raz drugi znalazłabym w końcu to coś, ale czy wrócę... nie wiem.

Wydawnictwo Dobra Literatura

 • Autor: Karen Foxlee
 • Tytuł: Kruchość skrzydeł
 • Wydawca: Dobra Literatura
 • Data premiery: czwartek, 19 maj 2016
 • Kategoria: Literatura piękna, Literatura obyczajowa
 • Ilość stron: 304
 • Oprawa: miękka
 • Rok wydania: 2016
 • Język wydania: polski
 • Format książki: książka papierowa