Książki dla dorosłych

Janusz Koryl: Zegary idą do nieba. Recenzja

 • Napisane przez Janina Mazurek
Wyróżniony Janusz Koryl: Zegary idą do nieba - PolkizKsiazkami.pl © Dariusz Mazurek Janusz Koryl: Zegary idą do nieba - PolkizKsiazkami.pl

Opis wydawcy:

Janusz Koryl: Zegary idą do nieba. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Janusz Koryl: Zegary idą do nieba. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Życie w Czarnej – małej wiosce położonej daleko od wielkiego świata – toczy się swoim odwiecznym rytmem. Ludzie rodzą się, umierają, grzeszą, kochają się i nienawidzą. Niejaki Pojebus zakopuje w sadzie zegary, bo chce zatrzymać czas. Ksiądz Borowik zgrabnie upraszcza sakrament spowiedzi. To zapowiedź nowego nie tylko chyba w Kościele. We wsi – kolejny znak nowych czasów – pojawiają się dwie piękne Ukrainki, które chętnie obdarzą swoimi wdziękami miejscowych donżuanów – odpłatnie oczywiście. Poza tym: chłopy piją, baby się modlą, żuliki szukają frajerów. A wszystko zmierza do zaskakującego finału, o którym jednak nie da się powiedzieć, że nie jest oczywisty.

Książka zajęła II miejsce w konkursie literackim Kolory Życia

Półki z książkami – recenzja:

Kolejna książka tego autora, która na samym początku zaciekawiła mnie ze względu na ciekawą i mroczną poniekąd okładkę jak i tytuł. Książka przedstawia typowe życie ludzi na wiosce, z dala od miasta, gdzie każdy żyje jak chce. Zdarzają się awantury, bijatyki, incydenty duże i małe, dziwne zjawiska chociażby zakopywanie zegarów w ogrodzie przez słynnego Pojebusa (nazwanego tak przez ludzi w wiosce). Dlaczego zakopuje? Nie będę Wam tego zdradzać, sami musicie się przekonać.

Są też wątki kryminalne – wypadki śmiertelne, a nawet zabójstwa. Niewątpliwie jest to książka dla dorosłych ze względu na dosłowne, mocne słowa, ale dzięki temu, fabuła jest taka prawdziwa. Na samym końcu książki tak naprawdę mamy odpowiedź na sam tytuł autora i to jest najbardziej zaskakujące, choć z drugiej strony wcale takie nie jest.

Janusz Koryl: Zegary idą do nieba. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Janusz Koryl: Zegary idą do nieba. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Książkę szybko i łatwo się czyta nie tylko ze względu na fabułę, ale również na ilość stron. Książka jest lekka (ze względu na wagę), mniejsza niż zeszyt A5, więc śmiało można ją włożyć do torebki. Ma miękką okładkę i skrzydełka, więc łatwo zaznaczyć sobie strony. Nie chcę streszczać książki, bo nie chcę odbierać Wam możliwości przeczytania jej od początku do końca, niech pozostanie po części zagadką dla Was. Opis wydawcy jest na tyle wystarczający, aby Was przekonał do niej, albo nie. Kolejna książka tego autora, która przypadła mi do gustu, jest godna polecenia. 

Janusz Koryl: Zegary idą do nieba. Okładka po rozłożeniu książki - PolkizKsiazkami.pl
Janusz Koryl: Zegary idą do nieba. Okładka po rozłożeniu książki - PolkizKsiazkami.pl
 • Autor: Janusz Koryl
 • Tytuł: Zegary idą do nieba
 • Wydawca: Prószyński i S-ka
 • Kategoria: Literatura piękna, Literatura obyczajowa
 • Ilość stron: 120
 • Oprawa: miękka
 • Rok wydania: 2007
 • Język wydania: polski
 • Format książki: książka papierowa