Książki dla dorosłych

Christian Jerry: Paradox. Recenzja Przedpremierowa

 • Napisane przez Dariusz Mazurek
Wyróżniony Christian Jerry: Paradox - PolkizKsiazkami.pl © Dariusz Mazurek Christian Jerry: Paradox - PolkizKsiazkami.pl

 

"Otwarłem oczy i oślepiony bielą natychmiast znów je zamknąłem. Po chwili spróbowałem jeszcze raz..."

Christian Jerry: Paradox. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Christian Jerry: Paradox. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Tę recenzję zacznę inaczej. Dlaczego sięgnąłem po tę książkę? Science Fiction to jedna z moich ulubionych kategorii książek. Do tego ładna zachęcająca do przeczytania okładka, tytuł i opis na okładce. Czy warto było? Tak i nie, a dlaczego dowiecie się z poniższej recenzji...

Książka zaczyna się, że Chris (główny bohater) budzi się oślepiony bielą, w pomieszczeniu bez drzwi i okien. Uświadamia sobie, że znajduje sę w "gumowej" celi, jakie znajdują się w "bardzo specjalnych" instytucjach. W jakich, możemy się domyśleć... 

Widzi nagle piękną postać kobietę, która twierdzi, że pochodzi z innego wymiaru. Chris dowiaduje się, że to co dzieje się "u nas" zagraża egzystencji jej wymiarowi. Rationa, bo tak ma na imię kobieta z innego wymiaru, opowiada, że dziwnym zrządzeniem losu ma zdolność podglądu tego co dzieje się na ziemi. Jak wg Rationy wygląda jej, ten lepszy wymiar nie będę tu opisywał. Dowiecie się tego podczas czytania książki.

Mogę zdradzić, że Rationa nie jest rzeczywista, bo Rada zastrzegła, aby ich kontakt nie nastąpił w formie bezpośredniej. Chris widzi Rationę w formie "eterycznego ducha", w postaci hologramu.  Na pytanie czy i co ta książka ma wspólnego z Science Fiction powyżej jest odpowiedź. Z SF ma tyle wspólnego, że Rationa jest z innego wymiaru, że jest hologramem. Nic poza tym.

Christian Jerry: Paradox. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Christian Jerry: Paradox. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Dalsza część, a tak naprawdę prawie cała książka to dialog pomiędzy Chrisem a tajemniczą postacią z równoległego wszechświata. Rationa zaczyna od razu wytykać mu błędy popełniane przez ludzkość. Nie ma co się dziwić, że w takiej sytuacji Chris przyjmuje postawę bojową i obronną. W książce ukazane są zmienne emocje zarówno głównego bohatera oraz postaci zjawy. Nie mamy co im się dziwić, gdy dialog prowadzony jest o błędach, jakie popełniają ludzie.

Z dialogu w książce dowiadujemy się o wielu problemach jakie znamy na co dzień z naszego życia. Dla przykładu podam kilka ogólnych problemów: wychowanie dzieci w rodzinie to poważny problem; przemoc wobec dzieci; korupcja; bogacenie się kapłanów w imię Boga; majątki mega bogaczy; wyzysk pracowników i brak stabilizacji na rynku pracy; partie, politycy i brak moralności wśród nich. Podałem tylko kilka tematów. Więcej i dokładniejszych informacji dowiecie się z książki. 

Mogę dodać, że książkę odebrałem jako atak na ludzi z każdej możliwej strony. Czy aby tego nie jest za dużo? Według mnie tak, bo wygląda tak jakby cały świat był jednym wielkim złem.

Moim zdaniem, książka nie jest dla fanów Science Fiction. Nie znajdziemy tu statków kosmicznych, planet czy walk w kosmosie. Książkę bardziej bym zaliczył do książek filozoficznych. Zainteresują się nią osoby, które interesują się rozważeniami o ludzkiej egzystencji i jej kruchości. Jeżeli my ludzie nic nie zrobimy, to życie w naszym świecie jest i będzie beznadziejne. Nie jestem filozofem, ale  można tu odnaleźć motyw vanitas, dotyczący przemijania i kruchości ludzkiego istnienia. Książka przedstawia nam problemy ludzi z całego świata, nie z jednego konkretnego miejsca. Przedstawione są problemy jednostek oraz pewnych gryp społecznych czy całej populacji.

Christian Jerry: Paradox. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl
Christian Jerry: Paradox. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl

Książka jest krótka, ma zaledwie 80 stron, ale nie da się ją szybko przeczytać. Treść w formie dialogów może znużyć i nie każdemu może ona odpowiadać. Książkę czyta się dłużej, także dlatego że czytając zaczynamy zastanawiać się nad przedstawionymi problemami. Przecież my je znamy, znamy z radia, telewizji czy gazet. Zastanawiamy się, czy Chris ma rację, że jednostki nic nie mogę zrobić by te problemy zmienić. Bo, jak twierdzi bohater, jednostka nic nie zdziała przeciwko tym "wielkim" i bogatym.

Zakończenie książki... krótkie i zaskakujące. 

Wydawnictwo Novae Res

 • Autor: Christian Jerry
 • Tytuł: Paradox
 • Wydawca: Wydawnictwo Novae Res
 • Kategoria: Fantastyka, Science Fiction
 • Ilość stron: 80
 • Oprawa: miękka
 • Numer wydania: I
 • Rok wydania: 2016
 • Język wydania: polski
 • Format książki: książka papierowa