Książki dla dorosłych

Anna Gras: Perfumeria Złamanych Serc. Tom 1. Wydanie z 2018 roku

  • Napisane przez Półki z Książkami
Anna Gras: Perfumeria Złamanych Serc. Tom 1 Urzekający zapach konwalii © Dariusz Mazurek Anna Gras: Perfumeria Złamanych Serc. Tom 1 Urzekający zapach konwalii

Niedawno otrzymałam pachnącą przesyłkę (pachniała konwaliami) od Dobre Słowo w której znalazłam książkę Anny GrasPerfumeria złamanych serc. Tom I Konwalie”. Można zatem wywnioskować, że będą kolejne „pachnące” tomy. Ponadto przesyłka zawierała próbki zapachów oraz zapach nawiązujący do tytułu książki czyli wodę perfumowaną o zapachu konwalii. Zadbano o każdy szczegół, aby przykuć moją uwagę na tę właśnie książkę. Zapytacie się dlaczego w przesyłce znalazły się próbki zapachów? Nie przez przypadek, ale zacznę jednak od początku…

Anna Gras: Perfumeria Złamanych Serc. Tom 1 Urzekający zapach konwalii - Półki z Książkami
Anna Gras: Perfumeria Złamanych Serc. Tom 1 Urzekający zapach konwalii - Półki z Książkami


Mam być szczera od dawna już nie czytam książek z romansami w tle, ale gdy pojawia się temat perfum nie mogę się oprzeć. Tak było i w tym przypadku, zachęcił mnie tytuł i okładka książki. Poza tym uwielbiam konwalie i ich zapach, więc mój wybór był oczywisty. Z początku podchodziłam do niej z rezerwą czy rzeczywiście jest warta przeczytania. Jednak z każdą przeczytaną stroną moje obawy stopniowo topniały.

Głównymi bohaterami tej książki są: urocza dziewczyna z prowincji Dominika, perfekcyjna pani dyrektor Anita, tajemniczy (według mnie) ogrodnik po przejściach Marcin oraz zabawny poliglota Rysiek. Fabuła książki osadzona w polskich realiach, jednak gdy czytałam kartka po kartce miałam wrażenie, że akcja toczy się w zupełnie innych realiach – być może mam za bardzo wybujałą wyobraźnię. Bohaterowie tej książki nierzadko zagubieni, szukają swego miejsca na ziemi, samotni czekają na swoją miłość albo ją tracą. Jak to w życiu bywa, pojawią się momenty smutne, depresyjne, jak i miłe oraz zabawne. Jednak ich wszystkich połączyły konwalie.

Co jest takiego ciekawego w tej książce, że przeczytałam ją bardzo szybko? Autorka łatwo, przyjemnie, prosto oraz na temat oprowadza nas po świecie perfum, co dla większości z nas może być światem luksusu. Temat perfum i ich zapachów przewija się na każdym kroku. Niemalże jak poradnik dla wielbicieli perfum począwszy od nut zapachowych wybranych perfum, po sposób przechowywania flakonów z perfumami.

Anna Gras: Perfumeria Złamanych Serc. Tom 1 Urzekający zapach konwalii - Półki z Książkami
Anna Gras: Perfumeria Złamanych Serc. Tom 1 Urzekający zapach konwalii - Półki z Książkami


Z każdą przewróconą kartką czułam się jak przypadkowa bohaterka wydarzeń. Czułam te zapachy, widziałam te flakony perfum. Mogłam się natknąć na nazwy chociażby „Być może...”, czy współczesne „Angel”. Nie zabrakło też miejsca na „Chanel Nr 5”, „Anais Anais” czy pachnące konwaliami „Diorissimo” – ulubione perfumy Księżnej Diany, stworzone przez Edmonda Rousnitska (jego nazwisko również pojawiło się w książce).

Co zatem z próbkami zawartymi w przesyłce m.in. „My Burberry Black”, „Holister” (różowy) czy „My Burberry Blush”? One również mają swoje miejsce w fabule książki. Dzięki właśnie tym zapachom mogłam bardziej sobie wyobrazić i w czuć się w rolę bohaterów, a w zapachu My Burberry Blush po prostu się zakochałam.

Przytoczę również fragment książki, który utkwił mi w pamięci „(...) Perfumy, dla których traci się zmysły od pierwszego powąchania lepiej od razu odstawić na półkę (…) Bo najczęściej równie szybko się nudzą”. Coś w tym jednak jest, albo na odwrót te perfumy na które wcześniej nie zwróciliśmy uwagi z czasem stają się naszymi ulubionymi.  

Książka dokładnie pokazuje jak nasze zachowania, sposób ubierania czy chociażby wspomnienia mają wpływ na wybór perfum. Te same perfumy nie muszą podobać się czy pasować innej osobie.

Nie chcę dokładnie opisywać fabuły książki, bo to mija się z celem, musicie sami ją przeczytać, bo warto, a koneserzy perfum muszą przeczytać koniecznie. 

Anna Gras: Perfumeria Złamanych Serc. Tom 1 Urzekający zapach konwalii - Półki z Książkami
Anna Gras: Perfumeria Złamanych Serc. Tom 1 Urzekający zapach konwalii - Półki z Książkami


Który z bohaterów najbardziej przykuł moją uwagę? Niewątpliwie jest to Marcin a to dlatego, że jest nieprzewidywalny, zagadkowy i to mnie w nim urzekło i zaintrygowało. Poza tym ta jego precyzja w „odgadywaniu”, które perfumy kupi przypadkowa klientka w perfumerii była niesamowita. 

Był moment w książce, gdzie oczyma wyobraźni widziałam tę jego piwniczkę umieszczoną pod salonem jego domu na wsi, w której „ukryte” były szklane gabloty z flakonami perfum. Czułam ten klimat i widziałam to wszystko, chciałam tam być choć na moment i napawać się tym pięknym widokiem i unoszącymi się zapachami. 

Muszę przyznać, że autorka stworzyła niesamowity klimat z taką pieczołowitością, że z przyjemnością przeczytam tę książkę jeszcze raz. Dawno nie czytałam tak dobrej książki w polskim wydaniu, a to naprawdę wielki plus. To swoista uczta dla koneserów zapachów perfum i nie tylko. Mam nadzieję, że kolejne tomy będą równie ciekawe i pełne niespodzianek.  

Chciałam poinformować, że książka nie jest dostępna w księgarniach. Jeżeli bylibyście zainteresowani jej kupnem odsyłam Was tutaj: Dobre Słowo


Zdjęcia książki:


  • Autor: Anna Gras
  • Tytuł: Perfumeria Złamanych Serc. Tom 1 Urzekający zapach konwalii
  • Wydawca: Dobre Słowo
  • Kategoria: Literatura piękna, Literatura obyczajowa
  • Ilość stron: 326
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Rok wydania: 2018
  • Język wydania: polski
  • Format książki: książka papierowa