Książki dla dorosłych

Andrzej Kowalski: ASSA. Recenzja Premierowa

 • Napisane przez Janina Mazurek
Wyróżniony Andrzej Kowalski: ASSA - PolkizKsiazkami.pl © Dariusz Mazurek Andrzej Kowalski: ASSA - PolkizKsiazkami.pl

Książka „ASSA” to nic innego jak kryminał osadzony w polskich realiach na wybrzeżu, z przerwami w Warszawie, w Szwecji i Holandii.

Tak naprawdę wszystko „kręci się” wokół firmy Art Company znajdującej się w Gdańsku, zatrudniająca artystów malarzy i kierująca się zasadą: „pełna dyskrecja”. Klient wymaga, więc nikt nie zadaje pytań jeżeli mu życie miłe. Pewnego dnia niemiecki klient prosi o zrobienie kopii zaginionego podczas wojny obrazu.

Od tego momentu dochodzi do serii niespodziewanych wydarzeń: ginie biedna emerytka i jej wnuczek, do tego policja znajduje w wodzie ciało właściciela sklepu, który zajmował się wyceną dzieł sztuki. Jak wiadomo nie wszystko dzieje się przez przypadek i jest niestety powiązane a wszystko za sprawą obrazu i to nie byle jakiego.

Andrzej Kowalski: ASSA. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Andrzej Kowalski: ASSA. Przednia część okładki - PolkizKsiazkami.pl

W książce ujęte też są również fragmenty z życia podczas wojny, ale ma to swoje uzasadnienie w późniejszych losach bohaterów tej książki.

Pomimo wątków kryminalnych jak to w kryminale, autor pokazuje dokładnie życie jednego z pracowników Art Company - Daniela Asmana uzdolnionego malarza, który ma żonę policjantkę Malenę – szwedkę, która dziwnym trafem prowadzi sprawę zamordowanej emerytki.

Jak to w małżeństwie bywa są chwile dobre i te złe. Ona długo pracuje, a jemu nie uśmiecha się wracać do pustego mieszkania. Malena za wszelką cenę chce dziecka, ale nie może zajść w ciążę. Ta jej natrętna chęć zajścia w ciążę, trochę denerwuje Daniela i przed to dochodzi do kłótni. Nie zmienia to faktu, że Daniel chce dziecka, ale nie w taki sposób. Jednak takie zachowanie Maleny ma swoje uzasadnienie w jej przeszłości a dokładnie dzieciństwie.

Pewnego deszczowego wieczora Daniel spotyka na ulicy dziewczynę Klaudię, która za „działkę” skłonna jest się z nim przespać. Daniel załatwia sprawę inaczej i dzięki niemu dziewczyna zmienia diametralnie swoje życie przede wszystkim ratuje jej życie. Jak się okazuje świetnie maluje i z czasem zostaje jego koleżanką w pracy.

Przełomem w życiu Daniela było poznanie na plaży podczas malowania obrazu na zlecenia szefa, tajemniczej kobiety o imieniu Anastazja w której się zakochuje, później w wyniku czego na świat przychodzi ich córka Assa. Jak się okazuje pojawienie się tajemniczej kobiety w życiu Daniela nie było przypadkowe o czym nie wiedział i on a tym samym ona.

Andrzej Kowalski: ASSA. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl
Andrzej Kowalski: ASSA. Tylna część okładki - PolkizKsiazkami.pl

Nie będę Wam pisać co się stało, bo to jeden z niezłych „kąsków” w całej tej historii. Później wszystko zaczyna się wyjaśniać. Począwszy od dziwnego wypadku samochodowego rodziców Maleny, którzy giną, a nie był to zwykły wypadek, po historię dzieciństwa Anastazji, która tak naprawdę nią nie była. Wyjaśnia się też sprawa bogatego niemieckiego klienta, który chciał kopię zaginionego obrazu. Okazuje się, że tak naprawdę był on powiązany z rodziną... tego dowiecie się z książki.

Muszę przyznać autor świetnie ukazuje nam realia świata sztuki jakiej jest malarstwo i to nie zawsze od tej dobrej strony - poprzez fałszowanie dzieł sztuki w wiadomym celu. Co za tym idzie, ogromne pieniądze potrafią zmienić człowieka, ale nie każdego … takim niewątpliwe był Daniel, który za wszelką cenę chciał zakończyć ten proceder oczywiście na swój sposób z pomocą przyjaciół.

Czy mu się udało i jak potoczyło się dalsze życie Daniela musicie przeczytać sami, bo warto.

Polecam książkę – świetny polski kryminał.

Andrzej Kowalski: ASSA. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl
Andrzej Kowalski: ASSA. Grzbiet książki - PolkizKsiazkami.pl

 Wydawnictwo Novae Res

 • Autor: Andrzej Kowalski
 • Tytuł: ASSA
 • Wydawca: Wydawnictwo Novae Res
 • Data premiery: czwartek, 09 czerwiec 2016
 • Kategoria: Sensacja, Kryminał
 • Ilość stron: 308
 • Oprawa: miękka
 • Numer wydania: I
 • Rok wydania: 2016
 • Język wydania: polski
 • Format książki: książka papierowa
 • Uwagi: Egzemplarz recenzyjny - tekst przed korektą